fbpx
AmasyaÇorumKastamonuSamsunTokatTokat'dan Güncel Haberler

BARAJIN SUYUNU ÇEKTİLER!

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Almus Barajı’nın rezervlerinde bulunan tüm suyu yasa dışı bir şekilde çekilerek Köklüce Elektrik Santraline aktarıldığını ileri sürerek, “Almus Baraj Gölü yaklaşık yüzde 10 rezerviyle sulama ihtiyacını karşılayamaz bir noktaya gelmiştir” dedi.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Almus Baraj Gölünde yaşanan su sıkıntısını TBMM gündemine taşıdı.

BARAJIN SUYUNU YASA DIŞI BİR ŞEKİLDE ÇEKMİŞLER

Milletvekili Bulut, Tokat Türkiye’nin en büyük tarım havzalarından biri, tarımsal üretimin fren bağları ve ana coğrafyalarından bir tanesi olduğuna dikkat çekerek, “Ekonomisi tarıma dayalı bu kentte tüm dünyada olduğu gibi su başlı başına bir değer ve önem arz ediyor. Ancak şuan içinde bulunduğumuz günlerde Tokat köylüsünün ve çiftçisinin suyla ilgili önemli bir problemi var. 1966 yılından beri Tokat köylüsünün ve çiftçisinin sulama konusundaki ana dayanağı olan Almus Barajı’nda 1 milyar metre küp su depolama alanına sahip olan baraj maalesef rezervinin yüzde 90’nını kaybetmiş durumda ve bugün sadece 100 milyon metre küp suya düşmüş durumda. Bunun bir sebebi var bunu takip ediyoruz.

SULAMA İHTİYACINI KARŞILAYAMAZ  

Niksar da kurulan Köklüce Elektrik Santralinin işletmecisi olan özel bir şirket maalesef yasaya ve protokollere aykırı bir şekilde Almus Barajı’nın rezervlerinde bulunan tüm suyu yasa dışı bir şekilde çekmiş ve kendi elektrik santralinde kullanmak üzere tüketmiştir ve Almus Baraj Gölü yaklaşık yüzde 10’lük rezerviyle sulama ihtiyacını karşılayamaz bir noktaya gelmiştir.

DEFALARCA UYARILMIŞ

Almus Barajı Almus için hayati bir değerdedir. Kazova’dan başlamak suretiyle Samsun’a kadar binlerce köylünün geçimini saylayabilmesi için Almus Barajı hayati bir değer taşımaktadır. DSİ kurumlarıyla yaptığımız görüşmelerde gerekli adımları yaptıklarını ve ilgili şirketin yasal yollara dönüş yapması bu su tüketimine son vermesi içinde uyarılmıştır. Ancak, maalesef bu mağduriyet devam ediyor. Bu hafta sonu köylülerimizle yaptığımız istişarede TBMM gündemine taşımayı uygun gördük. Bundan sonrada Almus Barajı’nın rezervlerinin 1 milyon metre küp oluncaya kadar DSİ ile birlikte bu sorunun takipçisi olacağız” diye konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu