fbpx
AmasyaÇorumSamsunTokatTokat'dan Güncel Haberler

İŞSİZLİK VE YOKSULLUĞA KARŞI DAYANIŞMA VE MÜCADELE ZAMANI

KESK MYK Üyesi Gönül Kural Şimşek; Toplumun yüzde 99’unu oluşturan kamu emekçileri, işçiler, asgari ücretliler, emekliler, işsizler, kadınlar, EYT’liler, küçük esnaflar, çiftçiler olarak çok zor bir süreçten geçtiklerini ifade ederek, ““İşsizliğe, yoksulluğa, zamlara karşı 19 Mart Cumartesi günü Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndayız!” dedi.

KESK MYK Üyeleri, KESK Tokat şube bileşenleri, siyasi partilerin il başkanları ve derneklerin temsilcileri Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda bir araya geldi. Toplantıda açıklamalarda bulunan KESK MYK Üyesi Gönül Kural Şimşek; Toplumun yüzde 99’unu oluşturan kamu emekçileri, işçiler, asgari ücretliler, emeklikler, işsizler, kadınlar, EYT’liler, küçük esnaflar, çiftçiler olarak çok zor bir süreçten geçtiklerini ifade ederek, “Rakamlar yalan: yoksulluk, işsizlik gerçek. İktidarlar yıllardır “Halkı enflasyona ezdirmedik” diyor.

EZİLEN HEP BİZ OLUYORUZ, HER GÜN ZAM GELİYOR

Ama her seferinde hayat pahalılığı altında ezilen, işsiz kalan hep biz oluyoruz. Her yeni güne yeni bir zam haberiyle uyanıyoruz. Asgari ücrete, maaşlarımıza ve emeklilere yapılan göstermelik artışlar daha ceplerimize girmeden eriyip, buharlaşıyor. Elektriğe, doğalgaza yapılan fahiş zamlar, akaryakıt ürünlerine yapılan rekor zamlarla sürüyor. Enerji alanında yaşanan artışlar suya atılan bir taşın oluşturduğu halkalar gibi ulaşımdan gıda ürünlerine, meyve ve sebzeden temel tüketim maddelerine kadar her alana yansıyor. Hız kesmeden süren zam sağanağı ay sonunu getirmemizi imkansız hale getiriyor. Her alışverişte cebimizden çıkan para artarken poşetlerimiz gittikçe küçülüyor.

Beslenmekle, ısınmak arasında tercih yapmaya zorlanır hale geldik. Artan gıda fiyatları yüzünden yeterince beslenemediğimiz gibi, fahiş elektrik ve doğalgaz zamları sonucunda yeterince ısınamıyoruz. Sokakta, çarşıda pazarda, mutfakta yaşadığımız gerçek enflasyon yüzde yüzü aştı. Buna rağmen çocukların bile inanmadığı TÜİK enflasyonuna göre artırılan maaşlarla, ücretlerle yetinmemizi istiyorlar” dedi.

ONLAR ZENGİNLEŞTİKÇE, BİZ YOKSULLAŞIYORUZ!

Mevcut sistemde bizim payımıza hep düşük ücretler-maaşlar, yoksulluk, işsizlik, zamlar düştüğünü ifade eden Şimşek, “Çünkü ülkeyi yönetenler attıkları her adımda halkın yüzde 99’unu, bizi adeta yok sayıyor. Sadece faizden, ranttan beslenen yüzde 1’in çıkarlarını temel alıyor. Yıllardır “Büyümede rekor kırdık” diye övünüyorlar. Ama bizim sorunlarımız, sıkıntılarımız büyüyor. Tüm vergi yükü bizim omuzlarımıza yıkılıyor. Ama bütçe kaynakları bize yol, su, elektrik, nitelikli, ücretsiz kamu hizmeti olarak dönmüyor.

Biz ne zaman hakkımızı istesek “bütçe kaldırmaz” diyorlar. Ama bizden alınan vergiler savunma ve güvenlik adı altında silahlanmaya, teşvik, vergi affı olarak sermayeye, patronlara harcanıyor. Bizim cebimizden alınanlar geçmediğimiz köprülerin, yolların, tünellerin gitmediğimiz hastanelerin, uçmadığımız hava limanlarının müteahhitlerine dolar üzerinden garanti olarak akıyor. Başta kadın emekçiler olmak üzere tüm emekçilere gittikçe daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılıyor.

SOYGUN DÜZENİ YARATILDI

Özelleştirme Soygunun Faturası Bize Kesiliyor. PETKİM’den TÜPRAŞ’a, SEKA’dan TEKEL’e, TEDAŞ’dan SÜMERBANK’a, yem fabrikalarından, limanlara, şeker fabrikalarına kadar hepimizden alınan vergilerle kurulan tüm kamu işletmelerini özelleştirme adı altında tek tek yabancı ve yerli sermayeye yok pahasına sattılar. Böylece ülkemizi sadece sanayi ürünlerinde değil, enerjiden kağıda, gübreden samana, buğdaydan mısıra kadar hemen her üründe dışarıya bağımlı hale getirdiler. Örneğin özelleştirmeler soncunda devletin elektrik üretimindeki payını yüzde 20’ye düşürdüler. 20 yıl önce %100 olan dağıtım payının tamamını ise özel şirketlere devir ettiler. Sonuçta kamunun 1 liraya ürettiği elektriği özel şirketlerden 7 liraya aldığımız katmerli bir soygun düzeni yarattılar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi iki emperyalist blok arasında Ukrayna üzerinden devam eden vekalet savaşının bedeli de yine halka ve emekçilere ödetilmektedir. Yaşanan her krizi fırsata çeviren mevcut iktidar hemen yanı başımızdaki savaş ortamını doğalgaz ve akaryakıt ürünleri başta olmak üzere yeni bir zam sağanağının dayanağı haline getirmek istemektedir.”

GEÇİNEMİYORUZ! ARTIK YETER!

Artık mızrak çuvala sığmıyor, bıçak kemiğe dayandı.Yüzde birin çıkarları uğruna yüzde 99’un yok sayılmasına ‘artık yeter’ dediklerini söyleyen Şimşek açıklamasına şöyle devam etti;

“Patronların, büyük sermayenin, yandaşların kasaları daha fazla dolsun diye bizim yoksullaştırılmamıza, sefalete ve açlığa itilmeye ‘artık yeter’ diyoruz. Özelleştirme soygunu ile ülkemizi her alanda dışarıya bağımlı hale getiren biz değiliz. Buna rağmen faturanın fahiş zamlara, işsizlik ve yoksullukla bize kesilmesine ‘artık yeter’ diyoruz.

TÜM TOKAT HALKINI YAN YANA GELMEYE, OMUZ OMUZA VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ

KESK Tokat Şubeler platformu olarak tüm halkımızı sesimize ses olmak, seslerimizi birleştirmek, dayanışmayı güçlendirmek ve “Artık Yeter, Geçinemiyoruz” demek için 19 Mart’ta Samsun’daki yapılacak olan Karadeniz Bölge mitinginde buluşmaya davet ediyoruz. Miting için araçlarımız 19 Mart Cumartesi sabahı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği önünden  saat 08:00’da hareket edecektir. KESK olarak tüm Tokat halkını Samsun Bölge Mitinginde yan yana gelmeye, omuz omuza vermeye çağırıyoruz.”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıradaki Haber
Kapalı
Başa dön tuşu