Kastamonu

Kar Yağışını Fırsat Bulan Vatandaşlar Ilgaz Dağının Yolunu Tuttu

Kastamonu’nun sahil bölgelerinde etkili olan fırtına hayatı olumsuz etkilerken, Ilgaz Dağı’nda ise vatandaşlar karın tadını çıkarttı.

Meteoroloji Müdürlüğünün uyarılarının ardından Türkiye’nin önemli kayak ve kış turizmi merkezleri arasında yer alan Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda başlayan kar yağışı etkisini devam ettiriyor. Kastamonu-Çankırı sınırındaki Ilgaz Dağı’nda önceki akşam saatlerinden itibaren etkili olan yağışın ardından kar kalınlığı Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda 12 santimetreyi geçti. Kar yağışı ile kayak merkezi ve çevresindeki ormanlar, beyaz örtüyle kaplandı. Kar yağışını fırsat bulan vatandaşlar da Ilgaz Dağı Milli Parkının yolunu tuttu. Bazı vatandaşlar fotoğraf çektirirken, bazı vatandaşlar da kartopu oynadı. Kar yağışına aldırış etmeyen bazı çocuklar da kızaklarla kaydı.

Öte yandan, Kastamonu’nun ilçelerimdeki yüksek kesimlerde de kar yağışı etkili oldu. Dün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı Ağlı, Seydiler, Devrekani ilçelerinde etkisini gösteriyor.

“Çok kar var, çok güzel”

Ilgaz Dağı’na gezmeye geldiklerini söyleyen Ömer Faruk Erdoğan, “Çok kar var, çok güzel. Ben kayak yapmayı biliyorum, kayak eğitimi aldım ama şu anda kayak yapamıyoruz. Kayak yapacak kadar ne yazık ki kar yok. Merak ile kayak yapmayı bekliyorum” dedi.

“Bu sene kar yağışı erken başladı”

Ilgaz Dağı’na gezmeye geldiklerini belirten Kerim Aydoğan ise, “Ilgaz Dağı’na devamlı geliyoruz. Geçen yıl çok fazla kar yağmadığı için karın tadını çıkaramadık ama bu sene kar yağışı erken başladı. İnşallah bu yıl kayak yaparak, torunlarımla gezerek Ilgaz Dağı’nda kainat kitabının güzelliklerini görmüş olacağız. Tüm dostlarımızı Ilgaz Dağı’na gezmeye davet ediyoruz. Ilgaz çok güzel bir yer, şu anda tesisler tam olarak açılmamasına rağmen baya bir ilgi var, gelenler var. İçeride kalabalık var. İnşallah güzel ve bereketli bir sezon olur. Bizlerde güzel eğleniriz” diye konuştu.

Kastamonu’nun Ağlı ilçesinde ise kar kalındığının 5 santimetreyi aştığını ifade eden Veteriner Hekim Birol Yürük, “19 Kasım Pazar günü saat 22.00 sıralarında başlayan kar yağışı, Ağlı ilçemizde devam ediyor. Yaklaşık kar kalınlığı Ağlı ilçemizde 5 santimetreye ulaştı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu