AmasyaAmasya'dan Güncel HaberlerÇorumÇorum'dan Güncel HaberlerKastamonuKastamonu Eğitim HaberleriSamsunSamsun'dan Güncel HaberlerTokatTokat'dan Güncel Haberler

TGC’DEN, GAZETECİLERE HUSUSİ DAMGALI PASAPORT VERİLMESİ TEKLİFİNE DESTEK

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Musa Özdemir, MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir’in 15 yıl mesleki kıdemi bulunan basın mensuplarına özel pasaport verilmesini için TBMM verilen kanun teklifini desteklediklerini söyledi.

Editör-Taner Yeşilsu  

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Musa Özdemir, MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Özdemir’in 15 yıl mesleki kıdemi bulunan basın mensuplarına özel pasaport verilmesi yönündeki kanun teklifine destek verdiklerini söyledi. Özdemir açıklamasında, bugüne kadar basın mensupları için böyle bir çalışma gerçekleştirilmediğine dikkat çekerek, “Bilindiği gibi yurt dışına görevli olarak gidecek meslektaşlarımıza görevli olduğu süre zarfında Gri Pasaport İçişleri Bakanlığı tarafından veriliyordu. Bugün verilen kanun teklifi ile terör suçlarına bulaşmamış, 15 yıl mesleki kıdemi bulunan ve basın kartı sahibi basın mensuplarına hususi damgalı (Yeşil) pasaport verilebilecek. Bizde bu yapılan çalışmalardan dolayı MHP Genel Başkan Yardımcısı Özdemir’e meslektaşlarımız adına teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

KANUN TEKLİFİ MECLİSE SUNULDU

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Medya, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi İsmail Özdemir, 15 yıl mesleki kıdemi bulunan basın kartı sahibi basın mensuplarına hususi damgalı verilebilmesine yönelik kanun teklifini meclise sunduklarını açıkladı.

Teklifin gerekçesinde yalan, çarpıtma, kara propaganda ve dezenformasyona karşı doğru bilgiyi yayma konusunda medya diplomasisinin geliştirilmesinin zorunluluk haline geldiği belirtildi.

Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren tüm terör örgütleri ve çevrelerin, küresel medya üzerinden Türkiye’ye yönelik eylemlerde bulunduklarının açıkça görülebildiğine işaret edilen gerekçede, şu ifadelere yer verildi:

HUSUSİ DAMGALI (YEŞİL) PASAPORT VERİLEBİLECEK

“Bu şartlar altında Türkiye’nin milli güvenlik hassasiyetleri ile hak ve menfaatlerine hizmet edecek tarzda faaliyet yürütecek sivil ve özel teşebbüsleri de içerisinde bulunduran bir medya diplomasisine ihtiyaç duyduğumuz açıktır. Ülkemize karşı yürütülmeye çalışılan karanlık ve kirli emelleri engelleyebilecek mekanizmaların hızlı çalıştırılabilmesi ile doğru bilginin etkin yayılabilmesi adına, akıl ve vicdan sahibi, vatansever basın mensuplarımızın yurt dışında görevlerini daha rahat icra edebilmeleri için gerekli kolaylığın sağlanabilmesi, ihtiyaç duyulan yüksek yetkinliğe sahip medya diplomasisinin geliştirilebilmesi için ehemmiyet arz eden bir husustur. Bu kapsamda da mesleklerinde 15 yılı doldurmuş ve basın kartına sahip, terör suçlarına bulaşmamış basın mensuplarımıza hususi pasaportların temin edilmesi önem arz etmektedir.”

Yasa teklifiyle Pasaport Kanunu’nda değişiklik yapılması öngörülüyor.

Düzenlemeye göre, terör suçlarına bulaşmamış, 15 yıl mesleki kıdemi bulunan ve basın kartı sahibi basın mensuplarına hususi damgalı (Yeşil) pasaport verilebilecek. Buna yönelik usul ve esaslar, Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının olumlu görüşü alınarak İçişleri Bakanlığınca yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenecek.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu