TokatTokat Sağlık Haberleri

“UMUDA IŞIK OLMAK İSTERMİSİN”

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından “Umuda Işık Olmak İster misin” başlıklı organ bağışı paneli gerçekleştirildi. Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Demirtürk, Her yıl nakil için on binlerce hastanın beklediğini ve nakil işlemi gerçekleşemediği için binlerce hastanın hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, konunun oldukça hassas ve önemli olduğunu söyledi.

Editör-Taner Yeşilsu

Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleşen panele Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Demirtürk, Üniversite Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erkan Gökçe, akademik ve idari personeller ile öğrenciler katıldı.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Funda Demirtürk yapmış olduğu konuşmada organ bağışı ile ilgili detaylı bilgileri dinleyicilerle paylaştı. Demirtürk konuşmasında “Organ bağışı, reşit bir bireyin bilinçli bir şekilde ve özgür iradesiyle organlarının bir veya birkaçını başka hastaların tedavisinde kullanılmak amacıyla bağışlaması olarak tanımlanmaktadır” ifadelerine yer verdi.

NAKİL İŞLEMİ GERÇEKLEŞMEYEN BİNLERCE HASTA HAYATINI KAYBEDİYOR

Her yıl nakil için on binlerce hastanın beklediğini ve nakil işlemi gerçekleşemediği için binlerce hastanın hayatını kaybettiğine dikkat çeken Dekan Demirtürk, konunun oldukça hassas ve önemli olduğunu söyledi.

Akabinde panele geçildi. Panelde üniversite öğretim üyeleri tarafından organ bağışı ve organ naklinin koordinasyonu, beyin ölümü, organ bağışı ve korku, organ bağışı ve medya konularında detaylı bilgiler aktarıldı. Kısa film gösterisi sonrasında program son buldu.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu