Çorum Siyaset Haberleri

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLADI

CHP Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gün kapsamında yazılı bir açıklama yaptı.

Tüfekçi ‘’Gazetecilere önemli haklar getiren 212 sayılı yasanın 1961 yılında kabul edilmesi nedeniyle 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaktadır. Ancak aradan geçen onca yıldan sonra, gazetecilere verilen haklar birer birer geri alınmış, gelinen noktada gazetecilik mesleği sansür politikaları, işsizlik tehdidi ve mahkeme kapıları arasında sıkıştırılmıştır. Demokrasinin temel taşlarından biri olan basın, Anayasal hak olarak tanımlanan düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkili aracıdır.

Ancak üzülerek görmekteyiz ki ülkemizde, basın ve ifade özgürlüğü, 58 yıl öncesinden daha kötü bir noktaya gelmiştir. Mevcut iktidar, düşünce ve ifade özgürlüğünü kendilerine engel olarak görmeye başlamışlardır. Bu nedenle halkın haber alma hakkını kısıtlamaya yönelik sansür ve baskı politikaları devreye sokulmuş, gerçeklerin yayınlanması, haksızlıkların, hukuksuzluğun kamuoyundan saklanması için, iktidar gücü kullanılarak engellenmektedir.

AKP Hükümetinin sözcülüğünü yapanlar adeta ödüllendirilirken, gerçek gazetecilik görevlerini yapanlar suçlu ilan edilmekte, gazetecilere davalar açılırken, televizyon kanallarına verdikleri haberlerden dolayı rekor cezalar yağdırılmaktadır. Basındaki sansür ve oto sansür uygulamaları ile gazetecilerin gittikçe zorlaşan çalışma şartları, Anayasa güvencesi altında bulunan halkın haber alma hürriyetini olumsuz etkilemektedir. ‘’ dedi.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu