fbpx
Tokat'dan Güncel Haberler

BAŞKAN EROĞLU: “BU SÜRECİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve hemen her ülkede görülen, Koronavirüse karşı Tokat’ta alınan önlemler konusunda, açıklamalarda bulundu.

Başkan Eroğlu, “Bu sıkıntılı günleri değerli vatandaşlarımızın destekleri ve sağ duyuları ile, birlikte aşacağız “dedi.

Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Eroğlu “Virüsün ülkemizde görüldüğü ilk gün, Sayın Valimizin Başkanlığında yapmış olduğumuz, Koronovirüse (Covid-19) karşı izleyeceğimiz yol haritamızı belirlediğimiz toplantımızda, aldığımız kararları titizlikle uygulayarak, virüsün şehrimizde yayılmasını önleyici tüm önlemleri süratle aldık” dedi.

“Belediye olarak da her türlü tedbiri aldık, almaya da devam ediyoruz” diyen Başkan Eroğlu; “İlk günden itibaren zaten var olan şehrimizdeki hijyen ve temizlik çalışmalarımızı en ücra köşelere kadar götürüyoruz. Bu kapsamda, ortak kullanım özelliğine sahip tüm alanlar, ayırt edilmeksizin dezenfekte ediliyor. Kaldırımlar periyodik aralıklarla yıkanıyor. Halk otobüsleri, otobüs durakları, çöp kutuları, çöp konteynerları ve vatandaşlarımızın, yoğun olarak kullandığı şehirler arası otobüs terminali, ibadethaneler, kamu kurumları, özel ticarethanelerimizi dezenfekte ettik, çalışmalar her gün devam ediyor. Ekiplerimiz; bulvarlarımız, caddelerimiz ve sokaklarımızda bir yandan yıkama çalışması yaparken bir yandan da ilaçlama çalışmalarına devam ediyor. Gerek sosyal medya aracılığı ve gerekse açık hava reklam alanları ile; kişisel olarak dikkat etmemiz gereken hususlarda halkımızı bilgilendirdik. Bizler için mesai mefhumu gözetmeksizin, emek harcayan sağlık çalışanlarına, belediye personelimize, emniyet güçlerimize ve diğer tüm çalışanlara kolaylıklar diliyorum” dedi.

Belediye olarak bu zor süreçte hemşerilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz diyen Başkan Eroğlu; “Bu sıkıntılı durumu fırsata çevirmeye çalışanlara karşı da belediye olarak Zabıtamızla denetimlerimiz sürüyor. Ticaret Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda; Zabıta Müdürlüğümüz ve İl Ticaret Müdürlüğümüzce; süpermarket, eczane ve medikal ürün tedarikçilerine yönelik, fiyatlandırma ve stok hususundaki denetimlerimiz devam ediyor. Şu ana kadar gerçekleşen denetimler sonucu hiçbir olumsuz örneğe rastlanmamıştır. Bu zorlu süreçte hassasiyet gösteren tüm esnaflarımıza teşekkür ederim” dedi.

Belediye olarak bu zor günlerde tüm imkanlarımızı azami ölçüde vatandaşımızın hizmetine sunmak için çaba sarf ediyoruz diyen Başkan Eroğlu; “Bu virüse karşı en etkili silah temizlik ve hijyen, temizlik ve hijyenin olmazsa olmazı da su. Biz de belediye olarak hijyen tedbirleri kapsamında konut aboneliklerinde su borcu olan kardeşlerimiz için 01 Mayıs 2020 ye kadar su kesintisi yapmayacağımızı duyurduk. Kartlı su abonelerimiz bu süre zarfında Belediyemiz Akıllı Veznelerinde su yüklemesi yapabileceklerdir. Koronavirüsün yayılma riskine karşı belediyemizce tahakkuk edilmiş tüm borçların ödemesini, gerek e-devlet ve gerekse internet sitemizi kullanarak güvenli bir şekilde yapılmasını sağladık. Bu arada virüsün görüldüğü ilk günden itibaren özveri ile çalışan sağlık personelimizi de unutmadık. Şehrimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araçlarından sağlık personelimiz sadece sağlıkçı kimliklerini göstererek ücretsiz faydalanabilecekler. Tabi bu onların hakkını ödemeye yetmez ama yine de bir nebze de olsa katkıda bulunmak ve onları unutmadığımızı göstermek için böyle bir uygulama başlattık.”

Kapanan işyerleri ile ilgili de bir açıklama yapan Başkan Eroğlu, “Koronavirüs kapsamında virüsün yayılmasını önlemek amacı ile Bakanlığımız tarafından yayınlanan genelge ile kapatılan işyerlerimiz var. Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri olarak faaliyet gösteren, tiyatro, sinema, gösteri merkezi, konser salonu, nişan, düğün salonu, çalgılı müzikli lokanta, cafe, gazino, birahane taverna, kahvehane kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, nargile cafe, internet salonu, internet cafe ve her türlü oyun salonları, her türlü kapalı çocuk oyun alanları AVM ve lokanta içindekiler dâhil, çay bahçesi, dernek lokalleri, lunapark, yüzme havuzu, hamam, sauna, kaplıca, masaj salonu, spa ve spor merkezleri faaliyetleri geçici bir süreliğine durdurulmuştu. Şimdi buna ilave olarak yine İçişleri Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu bir genelgeyle, berber, kuaför ve güzellik merkezi salonları ile piknik mesire alanı park ve bahçe gibi alanlar da geçici süreyle kapatıldı. Ben kıymetli hemşerilerimden bu yasaklara mutlaka uymalarını istiyorum. Bu süreçte, vatandaşlarımızın bu kurallara ve yasaklara titizlikle uyacağına inanıyorum” dedi.

“Şüphesiz devam eden zaman içerisinde, yeni birtakım tedbirlerimizi de hayata geçireceğiz” diyen Başkan Eroğlu; “önemli olan bu süreci, hemşerilerimizin en az etkileneceği şekilde geçirmeleri. Bunun için tüm imkânlarımızı seferber ettik, etmeye de devam edeceğiz. Nisan ayında toplanacak olan Meclisimizde görüşeceğimiz birtakım tedbirlerimiz var, bunları arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Belediye kiracılarından kira ücretlerini ötelemek gibi birtakım uygulamalarımızı da meclisimizde karara bağladıktan sonra hayata geçireceğiz. Ben buradan sizler aracılığı ile bir kez daha vatandaşlarımızı, ortalıkta dolaşan yalan haberlere itibar etmeyip, resmi makamların duyurularına, açıklamalarına titizlikle uymaya davet ediyorum. Herhangi bir sıkıntıları olduğunda, resmi kurumlarla irtibatlarını koparmasınlar, mümkün olduğu kadar da evlerinden dışarı çıkmasınlar. Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, resmi kurumların açıklamalarını dikkatle takip etmelerini önemle rica ediyorum” dedi

Başa dön tuşu