Çorum Ekonomi Haberleri

ÇORUMDA BİR İLK: ÇORUM’DA ONAYLI 2 İŞLETME OLDU

İlimizdeki 14 hastalıktan ari işletmeden Haydar Çoksezgin ve Ahmet Uysal’a ait çiğ süt üreten büyükbaş hayvan çiftliklerine, “Çiğ Sütün Piyasaya Arz Belgesi” ve “Onaylı Süt Çiftliği” belgeleri verildi.

Ülkemizde 142 Onaylı Süt Çiftliği belgesine sahip çiftlik bulunmakta olup Çorum’umuzda da bu 2 süt üretimi yapan çiftlik; bir ilk olarak bu belgeleri almaya hak kazandılar.

İlimizdeki bu işletmeler, Çiğ Sütün Piyasaya Arz Belgesiyle sağlıklı ve güvenli çiğ süt satışı için gerekli şartları sağlayarak, vatandaşa doğrudan satış yapabileceklerdir.

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı; “Onaylı Süt Çiftlikleri Hastalıktan Ari İşletme Sertifikasına sahip çiftliklerden oluşmaktadır. Bu işletmeler, hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulayıp , çiğ sütte bakteri, somatik hücre, aflotoksin miktarı, kalıntı miktarlarında Bakanlığımızın belirlediği limitlerin altında olmaları sonrasında bu belgeleri almaya hak kazandılar.

Onaylı Süt Çiftliğindeki amaç, çiftliklerin Avrupa Birliği standartlarında süt üreterek “Çiftlikten sofraya” gıda güvenilirliğinin sağlanmasıdır. İl müdürlüğü olarak işletmelerde Hastalıktan Arilik birinci önceliğimizdir. Hastalıktan Ariliktan sonra Onaylı Süt Çiftliklerini çoğaltmamız lazım. Bizim gayretimiz hayvancılığımızı ve süt kalitemizi belgelerle tescilleyebilmektir. Bu işletmelerde bunu gerçekleştirdiler, ben kendilerini tebrik ediyorum. Ayrıca ilimizdeki üreticilere de örnek oldukları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya ise “Biz Birlik olarak üyelerimizle birlikte Avrupa Standartlarında bir üretim gerçekleştirmemiz lazım, gayretimiz ve heyecanımız bu yönde” dedi.

Hastalıktan Ari ve Onaylı Süt Çiftliği belgesini alan Ahmet Uysal ve Haydar Çoksezgin ; “Biz bu belgeleri almak için 1 yıl titiz bir çalışma gösterdik. Böyle işletmeler Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da ciddi desteklenmektedir. Bizim Bakanlığımızın yeniliklerini sürekli takip etmemiz gerekiyor. Ayrıca bütün hayvanlarımızın sağlıklı olduklarını ve sütlerimizin kaliteli olduğunu da test ve analizlerde gördük. Diyoruz ki; Kalite Asla tesadüf değildir. Bizde ilimizdeki üreticilerimizi bu belgeleri alamaya davet ediyoruz.” dediler.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu