Birkan Demirci

EĞİTİM ŞART

Öncelik yayaların afişlerinin, asfalt yazılarının bolca bulunduğu bu günlerde, unutulan bir durum var; öncelik yayaların doğru yayalarında öncelikle yayalara hangi yollarda öncelik kendilerinin onun öğretilmesi gerekli.  Mesela yaya yolu nedir, nasıl bilinir, trafik ışıkları nedir, trafik ışığı olduğunu  nereden anlarsın, yaya nedir, yol nedir, yaya kaldırımı nedir gibi bilgileri öğretmek gerek. Maalesef ki bizim vatandaşlarımızın bir çoğu bunları bilmiyor.

Yollara yazılmış “öncelik yayaların”, anonslarda da bolca geçiyor “öncelik yayaların”. Tamam bunda hem fikiriz, bütün gelişmiş dünya ülkelerinde durum böyle, olması gerekende bu. Fakat bizim vatandaşımızın durumu   “ öncelik yayaların” diyorsun da nerede öncelik yayaların bilinmiyor ki. Öncelik nerede yayaların;  TRAFİK IŞIKLARININ ve TRAFİK POLİSİNİN olmadığı yerlerde ki YAYA GEÇİTLERİNDE .   Trafik ışığı nedir; araç yolları üzerinde genellikle araç yollarının sağ sol uçlarında bulunan genellikle demir direkler üstünde üç adet renkli lambadan oluşan trafiğin akışını kontrol eden uzun yıllar önce icat edilmiş cihaz. Bu renkler neler, ne işe yarar; kırmızı, sarı, yeşil. Kırmızı DUR, sarı HAZIRLAN, yeşil GEÇ.  Örnek :  Kırmızı renk yayaya yanarsa o esnada genelde yeşil renk  araçlara yanar; bu demektir ki geçiş üstünlüğü araçların yok tersi olur kırmızı ışık araçlara yanarsa yayalara yeşil yanar ki bu da geçiş üstünlüğü yayaların demektir.  Birde zaten icat eden düşünmüş genellikle yayaların gördüğü alanda insan şekli var, o insan şekli kırmızı ise duracaksın yeşil ise geçeceksin. Öyle kafana göre atlamayacaksın yolun ortasına. Yani öncelik yayaların derken trafik ışıklarının olmadığı yerlerde ki YAYA GEÇİTLERİNDE.  Şimdi YAYA GEÇİTİ nedir; bilinin şekli ile yollarda yatay olarak kalın çizgilerle çizilmiş yayalara ait olan geçiş yerleri. Yani ne demiştik ÖNCELİK YAYA GEÇİTLERİNDEN geçen yayalar için geçerli. Maalesef bizim vatandaşlarımızın bir çoğu duymuş ya öncelik yayaların, yaya geçidi demez yol ortası demez atlar araçların önüne sonrada araç ani fren yaparda zor durursa birde yolun ortasında durup bağırır “ öncelik yayaların, öncelik yayaların”  “iyide yaya yolunda değilsin” dese de sürücü  yaya “ ben onu bunu bilmem devlet dedi öncelik yayaların, öncelik benim”  derde durur.   Bir de ne dedik trafik polisi kıyafetinden tanıyabiliriz sanırım, umarım.

Yinede anlamayanlar için; “ trafik ışıklarının ve trafik polisinin olmadığı yerlerde ki yaya geçitlerinde öncelik yayaların.”

İşte Kanun teklifinde yer alan madde:

“MADDE 26- 2918 sayılı Kanunun 74 üncü maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Yayalara ilk geçiş hakkı verilmesi
MADDE 74 – Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti BULUNMAYAN  ( BURASI ÇOK ÖNEMLİ “ BULUNMAYAN” ) ancak trafik İşareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.”

Sözümüz anlamayanlara ; Eğitim şart, bilgi gerekli. Belediyemizden bu konularla ilgili seminer arzu ediyorum.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu