Çorum Gündemi

“FARKINDALIK HAYATI AYDINLATIR”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız, 26 Mart Epilepsi Farkındalık Günü (Mor Gün) nedeniyle bir açıklama yaparak, Dünyada 100 milyon civarında epilepsi hastası olduğunun tahmin edildiğini, her yıl yaklaşık 2,4 milyon yeni epilepsi hastasının eklendiğini, ülkemizde de bu sayının 800 bin civarında olduğunu kaydetti.

Her yıl 26 Mart, dünyada “Mor Gün”, yani “Epilepsi Farkındalık Günü” olarak kabul ediliyor. Mor Gün fikri, 2008’de Kanada’da epilepsi hastası 10 yaşında bir kız çocuğu olan Cassidy Megan öncülüğünde ortaya çıktı. Cassidy’nin “Mor Gün” etkinliğini başlatmasındaki asıl amaç epilepsi hastaların da diğer insanlardan bir farkının olmadığını ve epilepsi hastalarının yalnız olmadığını bilmelerini sağlamaktı. 

Epilepsinin bulaşıcı olmadığını ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Tahtasız, “Epilepsi hastaları ne yazık ki toplumda saklanmakta, bu durum da etkin tedaviye ulaşamamaktadır. Toplumun yanlış önyargıları nedeniyle de bu hastaların yaşam kaliteleri daha da düşmektedir” dedi.

Tüm dünyada hastalıkla ilgili toplumda farkındalık yaratmak için 26 Mart’ın Dünya Epilepsi Farkındalık Günü olarak kutlandığını belirten Tahtasız, “İşten çıkarılma, iş verilmeme, evlenememe gibi birçok haksız ve yersiz uygulama sanki bir günah, suçmuş gibi insanların hastalığını saklamasına neden olmaktadır. Şeker hastası, kanser hastası kendini saklamazken bu durum neden epilepside yaşanır? Yanlış bilgiler, insanları hastalık nedeniyle dışlamaya, görmezden gelmeye, korkmaya veya acınacak bir durummuş gibi aşırı koruyuculuğa neden olmaktadır” ifadesini kullandı.

Epilepside farkındalığın önemine dikkati çeken Tahtasız, farkındalığın hayat kurtaracağını ve hayatı aydınlatacağını vurguladı.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu