Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokatTokat'dan Güncel Haberler

HÜSEYİN YARICI NEREYE KOŞUYOR?

Zaman zaman yazılarım da bu başlığı kullanırım.

Özellikle, biyografi yazılarında… Diş Hekimi Hüseyin Yarıcı saklı gizli, bilinmeyen birisi değil. Başarılı bir diş hekimi… Başka sosyal faaliyetlerde de yer almış bir isim. Mesela, Tokatspor yöneticiliği bunlardan birisi. Mesela, hiç kimse Hüseyin Yarıcı için siyaset ne alaka demez, diyemez. Çünkü 2019 yerel seçimlerinde Hüseyin Yarıcı, CHP ile İYİ Partinin ortak Tokat Belediye Başkan Adayıydı. 1989 yılında, amcasının oğlu Halim Yarıcı ile birlikte yol yürüdük. Halim Yarıcı, o dönemde ANAP İl Genel Meclis üyesiydi. Kazova bölgesinde güzel işler yapmıştı.

Bir ünsiyet bağı için bunları söylemiyorum. Hüseyin Yarıcı ile Kazova bölgesinin insanlarıyız. Ailesini de tanırım. Nasıl bir mücadele içerisinden geldiğini de bilirim. Diş Hekimi Hüseyin Yarıcı, aslında siyaset yolculuğuna 1999 yılında MHP’den Tokat Belediye Meclis Üyeliği ve 2017 de de İyi Parti Tokat İl Teşkilatı kurucu üyesi oldu. 2019’da ise, CHP ile İYİ Partinin ortak Tokat Belediye Başkan Adayı olarak siyaset arenasında yerini aldı. Tokat’taki siyasi partilerin içinde Eylül 2022 ayından beri sistematik ve planlı olarak İyi Parti’nin tanıtımını yapan tek isim (İzlediğim kadarıyla), geçtiğimiz Ocak 2023 de İyi Parti’den aday adaylığını açıklayan Diş Hekimi Hüseyin Yarıcıdır.

Tabii planlı ve ayakları yere basan retoriklerin yanı sıra, çarpıcı haber metinlerin temelinde profesyonel bir ekiple çalışması yatıyor. Diş Hekimi Hüseyin Yarıcı’nın taslaklarını hazırladığı açıklama metinleri bu ekip tarafından edit edilerek yerel medyaya servis ediliyor. Çalıştığı ekip Hüseyin Yarıcı’nın İYİ Parti Tokat Milletvekili Aday Adaylığı için çok güzel hazırlıyor.

Hüseyin Yarıcı’nın bu bağlamda medya planlaması yaptığı ve Tokat özelinde yararlı gördüğü tüm iletişim mecralarını kullandığı görülüyor. Yazılı yerel medya, açık hava reklam, sosyal medya, You Tube, web sayfası, tanıtım ve bilgilendirme materyallerini kullanmakta öne çıkıyor. Sanırım ilerleyen günlerde başka iletişim sürprizleriyle de rakiplerine fark atacak gibi gözüküyor. Bu şekilde hem partisinin temel politikalarını hem de hedeflerini seçmene ulaştırmakta ve paylaşmakta. Bu çalışmalarda kişisel tanıtımından ziyade, partisinin tanıtımını öne çıkarmaktadır.

Ne demiş köylü Jull Sezar’a, “İşin yoksa Sezar ol!” Türkiye’de siyaset pahalı bir uğraş. Öyle olması mı gerekiyor, bilmiyorum? Yatırım gerekiyor, ciddi bir finans gerekiyor, ekip gerekiyor, zaman ve efor gerekiyor… Tıpkı, Diş Hekimi Hüseyin Yarıcı gibi ekonomik sorununu çözmüş, kariyerini tamamlamış ve topluma karşı vefa sorumluluk aşamasına gelmiş insanların işi politika. O sebeple, Diş Hekimi Hüseyin Yarıcı’nın belirlediği hedefe doğru koşuyor olmasını doğru bir tercih olarak görüyorum.

Şanssızlık mı şans mı bilemiyorum ama, 5 yıllık İYİ Parti, şuanda tek yükselişte ki parti olarak ilgi odağı durumunda. İYİ Parti Türkiye genelinde de, Tokat ölçeğinde de önemli bir siyasi hareket. Dolayısıyla, Dt. Hüseyin Yarıcı, partiiçi bir rekabet kulvarında koşmak zorunda. Ancak Yarıcı’nın öyle bir avantajı var ki, o da şu: Hiç kimse İYİ Parti’nin geleceğiyle ilgili bir fikir sahibi değilken ve güçlü bir iktidar ortadayken, Dt. Hüseyin Yarıcı cesur yürek olarak İYİ Partinin Tokat Belediye Başkan Adayı olmuştu. Bence siyaset biraz da risk alma sanatıdır.

Başa dön tuşu