TokatTokat'dan Güncel Haberler

KÖYE DÖNÜŞTÜRÜLEN 6 BELDE YENİDEN BELEDİYE OLDU

Ankara 24. İdare Mahkemesi, 2012 yılında Tokat’ın ilçelerinde bulunan 19 belde belediyesinin köye dönüştürme kararını bozarak 6 köyü 2023/1906 kararıyla yeniden belediye tüzel kişiliğine kavuşturdu.

Editör-Taner Yeşilsu  

2012 yılında Türkiye’de 750 bin nüfusunu aşan 30 il büyükşehir belediyesi statüsüne kavuşturuldu. Bu şehirlerdeki bütün köyler mahalle statüsüne dönüştürüldü. Köy tüzel kişiliği kaldırılan bu köyler, hükmi kişiliksiz mahalle haline dönüştü ve bir anda şehirli oldular.

Geriye kalan 50 ildeki 559 belde belediyesi 2011 nüfus sayımına göre nüfusu 2 bininin altına düşenler bir gecede köy statüsüne dönüştürüldü.

YILLARCA SÜREN MAHKEMELER SONUNDA SONUÇ VERDİ

Ankara 24. İdare Mahkemesi, 2023/1906 kararıyla Tokat’ın Reşadiye İlçesine bağlı Çevrecik ve Yolüstü, Zile’nin Yalınyazı ve Güzelbeyli, Erbaa’nın Değirmenli, Yeşilyurt’un Kuşçu köylerini yeniden belediye tüzel kişiliğine kavuştururken, bu belediyelerin 2024 yılı içerisinde belediye başkanlarını seçmesi kararı da yer aldı.

BİR HAFTA İÇERİSİNDE KAYYUM ATANACAK

Edinilen bilgiye göre, Tokat Valiliği tarafından önümüzdeki günlerde belde statüsüne kavuşan 6 belediyeye kayyum başkan ve memurların atanacağı ifade edildi.

Ayrıca, 31 Aralık 2012 tarihi itibari ile nüfusu 2000 ve üzerinde olan diğer kasabaların da belediye statüsünü yeniden kazanma süreci devam ediyor. Bu kasabalar arasında Almus’un Ormandibi ve Bağtaşı, Erbaa’nın Akça, Niksar’ın Kuyucak, Pazar’ın Dereköy, Sulusaray’ın Dutluca, Turhal’ın Kat, Yenisu ve Yazıtepe, Zile’nin Yıldıztepe yer alıyor.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu