fbpx
Çorum Gündemi

Tarihi Çorum Kalesinde dönüşüm başlıyor

Çorum’un tarihi simgeleri arasında yer alan Çorum Kalesi içerisindeki metruk yapıların tamamı yıkılıyor. Çorum Belediyesi tarafından uzun yıllardan beri çözüme kavuşturulmayı bekleyen bir sorunu da çözüyor.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Çorum’un en önemli tarihi miraslarından olan Çorum Kalesinde yapacakları çalışmalarla bu tarihi yapıyı turizme kazandıracaklarını söyledi. Daha önce kale içerisindeki cami ile birlikte 42 parselde bulunan yapıların Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından incelendiğini ve bu yapıların 3’ünün tarihi eser, geriye kalan parselin ise tescilsiz yapı olarak belirlendiğini ifade eden Başkan Aşgın, “39 parseldeki 4 yapının yıkım çalışmasını 30 Aralık 2019 tarihinde başlatmıştık. Kurula, projemizi, yıkım gerekçelerimizi ve işin aciliyetini detaylı bir şekilde izah ettik. Kurul da bu kararları kabul etti ve kale içerisindeki tescilsiz yapıların tamamının yıkımına onay verdi.” dedi.

Çorum Kalesini turizme kazandıracaklarının altını çizen Başkan Aşgın, 6 Temmuz 2020 Pazartesi (yarın) günü saat 11.00’de kalede yapacakları programla kale içerisindeki tüm tescilsiz yapıları yıkacaklarının altını çizerek “Tüm hemşehrilerimizi tarihe not düşeceğimiz programa davet ediyoruz. Tarihi Çorum Kalesinde Dönüşüm Başlıyor” diye konuştu.

Belediye, muammaya dönen bir meseleyi daha çözüme kavuşturuyor

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, göreve geldikleri günden beri aşkla çalıştıklarını belirterek “Çorum Belediyesi, muammaya dönen bir meseleyi daha çözüme kavuşturuyor.” dedi.

Çorum’daki tüm tarihi yapılarla birilkte kale konusunda da yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Aşgın, “Çorum’un tarihi yapılarının olduğu bölgeyi aslına uygun bir şekilde yeniden ihya ederek gelecek nesillere bu kültürü bırakmak istiyoruz. Çorum’u turizm alanında da adından söz ettiren bir şehir haline getirmek istiyoruz. İnşallah bunu hep birlikte başaracağız.” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu