Çorum Siyaset Haberleri

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi Boğazkale İlçesini Ziyaret Etti

Vali Mustafa Çiftçi Boğazkale İlçesini ziyaret ederek bir dizi incelemelerde bulundu.

Vali Çiftçi ile birlikte İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Abdurrahman Başbuğ ve il idare şube başkanları da hazır bulundular.

İlk olarak Boğazkale Kaymakamlığını ziyaret eden Vali Mustafa Çiftçi burada Kaymakam Yunus Ataman ve ilçe idare şube başkanları tarafından karşılandı. Vali Çiftçi, Kaymakam Yunus Ataman’dan ilçenin durumu ile ilgili brifing aldı.

Ardından engelli vatandaşlarımıza İl Jandarma Komutanlığı tarafından temin edilen araçları Vali Çiftçi tarafından teslim edildi.

Kaymakamlık ziyaretinin müteakibinde Hitit Köyü ziyareti gerçekleştirildi.

Hitit Köyü’nü gezen Vali burada incelemelerde bulundu.

Burada bir açıklama yapan Vali Çiftçi:

“Seçimler nedeniyle ara verdiğim ilçe gezilerinin sekizincisinde Boğazkale İlçemizle devam ediyorum. Şu anda 2016 yılında OKA tarafından projelendirilen ve ihaleye çıkılan Hitit Köyü’nün içinde bulunuyoruz.

2018 yılında proje tamamlanmış yalnız bir milyon iki yüz bin lira harcanarak bu hale getirilmiş, projenin tamamlanması için çevre düzenlenmesinin peyzajının da yapılması gerekiyor. Yine bu bir OKA projesine konu edilmiş, yaklaşık bir milyon lira OKA ‘dan projeden destek çıkmış, geriye kalan kısmını da Özel İdare’den biz tamamlayacağız. Ve burayı turizmin hizmetine kazandıracağız.

Çevre düzenlemesi yapılmadığı sürece az önce gördük, burası müzeyle beraber karşılıklı olarak yer aldığı için bir bütünlük arz ediyor çevre düzenlemesiyle beraber daha da güzelleşecek, daha kullanılabilir fonksiyonel hale gelecek, burası 3500 yıllık bir yer, tarihi bir yer, ilçenin sınırları içerisinde bulunuyor. İnşallah tamamladığımız zaman daha güzel bir görüntü, daha güzel bir ortam ortaya çıkacak, insanlarımız burada hem faaliyette bulunacaklar hem de dinlenebilecekleri nezih bir mekân haline gelecek.

Hitit Köyü’nde geçmişte Hititlerin uğraştıkları alanlarla ilgili mesela; demir sanatları ile ilgili, demircilik yaygın olduğu için demir atölyesi olacak, yöresel el ürünleri burada pazarlanacak, yine vatandaşlarımızın kendi ürettiği, Halk Eğitimlerde üretilen malzemeleri buradaki teşhir salonlarında, mağazalarda rahatlıkla pazarlanabilecek satılabilecek. ”dedi.

Hitit Köyünde yapılan incelemelerin ve açıklamanın ardından, Hattuşa el sanatları ve yöresel ürünlerin sergilendiği Dulkadiroğluları konağının açılışı dualarla gerçekleştirildi

İlçe ziyareti kapsamında, Belediye Başkanlığını ziyaret eden Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Mesut Ocaklı’ya hayırlı olsun dileklerini iletti.

Belediye ziyareti sonrasında, Boğazkale Mustafa Karasakal Çok Programlı Anadolu Lisesi toplantı salonunda merkez ve köy mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya il idare şube başkanları ve ilçe idare şube başkanları da katıldı.

Toplantıda muhtarların mahalle ve köyleriyle ilgili sorunlarını dinleyen Vali, talep ve istekler konusunda beraberinde gelen daire amirlerini talimatlandırdı.

Vali  Mustafa Çiftçi toplantının adından, Boğazkale ilçe ziyaretini tamamlayarak ilçeden ayrıldı.

 

Benzer Haberler

Başa dön tuşu