Cemal İncesoyluerKöşe YazılarıTokat

MAKAMA NE ZAMAN UĞRARSINIZ VALİ BEY?

Eğer, diyabet nedeniyle ayaklarımda ciddi sorunlar olmasaydı, Vali Ozan Balcı’yla kesintisiz dolaşırdım. Nereye gidiyorsa, hiç yüksünmeden giderdim. 1985-1989 yıllarında serde gençlik vardı, Tokat’ın 600 küsür köyümüzün 400’den fazlasına bir fiil gittim. Merhum vali Recep Yazıcıoğlu ile birlikte evimize gece yarısı dönerdik.

Deyim yerindeyse, sabah namazıyla birlikte gün ağarır ağarmaz yollara düşerdik. Merhum Fethi Günesen, A. Kadir Yazar, Saadettin Uçkunoğlu başta olmak üzere, Hüsamettin Turgut, Cemalettin Yarkın ve Taner Yeşilsu ile birlikte gazetecilere tahsis edilen bir minübüsle neredeyse Tokat hinterlandında gitmediğimiz yer kalmadı.

Şimdi de canımdan gidiyor ama, Vali Beyin temposuna ayak uydurmam mümkün değil. Genç gazeteci arkadaşların böylesine gezileri kaçırmayacaklarını düşünüyorum. Tokat’ın köyleri ve köylülerindeki o samimiyet dolu tebessümlerine tanıklık etmek, özlediğim enstantanelerdir.

Tokat Milletvekillerinden Mustafa Arslan’ın Vali Beyle birlikte bu ziyaretlerde bulunmasını çok değerli buluyorum. Yerinden yönetim denilen kavramın içi, ancak yerinde görmekle doldurulabilir. Burada siyasi bir ziyaret olmadığından, “körler sağırlar, birbirini ağırlar” durumu da söz konusu değildir. Bu bir hizmet kervanı, hizmet kafilesi, hizmet ziyaretidir.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, bu şehirde yeniden bir çığır açıyor. İktidarın Tokat temsilcileri buna destek vermeli, yanında durmalı ve bu ziyaretle köylerimizde, kasabalarımızda, ilçelerimizdeki sorunları ajandalarına not etmelidir.

Keşke, AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan ile birlikte, MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ile CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’da, Vali Beyin bu hizmet gezilerine katılabilseler. Toplumsal kalkınma adına Vali Beyin dört bir cepheden başlattığı hizmetlerin içeriğini anlamaları bakımından, bu çok önemlidir.

Sadece, kitap okuma seferberliği değil…

Sadece, Eğitim Tokat, Etüt Tokat, Sağlık Tokat, Spor Tokat değil…

Sadece, fiziki yapılaşma adına bir sürü yatırım programının başlatılması da değil.

O sahalarda, Vali Beyin açtığı o çığırda insan var, yoksul var, kimsesizler var, eli böğründe kalmış biçareler var, çocuğunu okutamayanlar var, derdin ve hastalığın pençesinde inleyenler var, yaşam standardını yakalayamamış köyler var, kalıcı ve insan merkezli hizmetlerden yoksun şehirler var…

Başlığa taşıdığım, “Makama ne zaman uğrarsınız Vali Bey” aforizması, bir ironidir sayın valim.

Makamınıza uğramayın, Tokat’ın ovalarına, dağlarına, yaylalarına, köylerine atın kendinizi. İstatistik bilgiler ile gerçekleri, insanın olduğu yerde bir hayatın, hayatın olduğu yerde de dünden bugüne ihtiyaçların devam ettiğini bilerek, gereğini lütfen yapın sayın valim.

Ankara’da oturupta Tokat için karar verenlere inat, bu şehirde resmi kurumlarda eni sonu gelmeyen toplantılara nazire, işte bu sahalardır sahici olan sayın valim. O dokunduğun köylüler, dertlerini dinlerken tebessümle gözlerine baktığın kasabalı esnaf, Pazar’da sarıldığın iki delidir, gerçek olan.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, işte tamda bunu söylüyor, parti teşkilatlarına, belediye başkanlarına, il genel meclis üyelerine. Fotoğraflara bakıyorum, tek tük il genel meclis üyeleri… Çoğu zaman Tokat İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum var Vali Beyin yanında.

Tokat’ın üstüne ölü toprağı serpilmiş lafzının tedavülden kalkalı çok oldu ama, son yıllarda yeniden kabuğuna çekilmişti, yeniden isteksiz, yeniden heyecansızdı. Vali Balcı’nın Tokat’ta başlattığı proje ve programlarla, yeniden silkiniyoruz, yeniden bismillah diyoruz…

Cemal İncesoyluer

Benzer Haberler

Başa dön tuşu