TokatTokat'dan Güncel Haberler

NİYET HAYIR, AKİBET HAYIR…1 MİLYARLIK YATIRIM İLE YENİDEN BAŞKAN

2019 yılında kayyum atanan ve 11 Şubat 2024 tarihinde Ali Yücel Spor Salonu’nda 6 bin 191 oyun kullanıldığı Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi seçiminde Yalçın Uzamış 2 bin 813 oy alırken, eski başkan Yalçın Bekler rakibine 425 fark atarak 3 bin 238 oyla yeni başkan seçildi.

Editör-Taner Yeşilsu

Tokat’ın Turhal İlçesinde faaliyet gösteren, 2019 yılında kayyum atanan ve 11 Şubat 2024 tarihinde Ali Yücel Spor Salonu’nda 6 bin 191 oyun kullanıldığı Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi seçiminde Yalçın Uzamış 2 bin 813 oy alırken eski başkan Yalçın Bekler rakibine 425 fark atarak 3 bin 238 oyla yeni başkan seçilirken, 125 oyda geçersiz sayıldı.

11 MİLYON 374 BİN TL BORÇ İLE KOOPERATİFİ DEVRALDI

Turhal Panko Birlik Başkanlığı’nı 30 yıldır sürdüren Cemalettin Uzamış, 2014 Ekim ayında girdiği seçimi rakibi Yalçın Bekler’e karşı kaybetti. 11 milyon 374 bin TL borç ile kooperatifi devralan yeni başkan Bekler, Niyet Hayır, Akibet Hayır sloganıyla işe başladı.

“DÜNE AİT NE VARSA DÜNDE KALDI CANCAĞAZIM. ŞİMDİ YENİ BİR ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM”

Göreve başladığı gün Hz. Mevlana’nın, “Düne ait ne varsa dünde kaldı cancağazım. Şimdi yeni bir şeyler söylemek lazım” şiarıyla yola çıkan Başkan Bekler, “ 2014 yılı Ekim ayında görevi devraldığımızda kooperatifimizin sadece bir merkez binası, bir de Amasya şeker fabrikasında yüzde 23.87 hissesi vardı. Onun haricinde hiçbir mal varlığı yoktu. Şekerbank hissemiz varmış, geçmiş yönetim yani bu 30 yıllık yönetim döneminde satılmış, Kayseri şeker fabrikasında hissemiz varmış yine bizim devraldığımız yönetim tarafından satılmış…’’ dedi.

1 MİLYARLIK YATIRIM YAPTIK

Başkan Bekler göreve geldikleri 2014 yılı Ekim ayından 2019 yılına kadar geçen 5 yıl süre zarfında yaptıkları hizmetleri ise şöyle sıraladı;

​TKDK Ipard programları, Tarım ve Orman Bakanlığı hibe programları ile Ekonomi Bakanlığı Yatırım Teşvik programları ile yaptıklarımız;

“-25+25 Ton/Saat Üretim Kapasiteli Yem Üretim Fabrikası, (Hayvancılık İçin)

​- 40 Ton/Saat Kurutma ve 20.000 Ton Depolama Kapasiteli Mısır Kurutma ve Çelik Silo Depolama Tesisi,(Tarım için)

​-5+5 Ton/Saat Ezme/Flake Tesisi, (Hayvancılık ve tarım için)

​-250 Baş/Gün B.Baş, 1.000 Baş/Gün K.Baş Kesim Kapasitesine Sahip Et Kombinası ve Parçalama Tesisi, (Hayvancılık ve istihdam için)

​-1 MW (998 KW) Elektrik Üretim Kapasiteli GES (Güneş Elektrik Santrali), (Maliyetlerin düşürülmesi ve ek gelir kaynakları yaratmak için)

​-Yeşilyurt İlçemize 5.000 Ton Depolama Kapasiteli Ürün Alım Merkezi ve Tarım Market,

​-Çamlıbel Bölgesine Ürün Alım Merkezi ve Tarım Market yapmak üzere satın alınan 8.000 m2 Arsa,

​-Turhal Bölgesine Ürün Alım Merkezi, Tarım Market ve Akaryakıt İstasyonu yapılmak üzere satın alınan 25.000 m2 arsa (Hapan Yeri)

​-Turhal Bölgesine Üreticilerimiz için gıda ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yapılacak olan Alışveriş Merkezi yapımı için satın alınan 1.003 m2 arsa,

Yaptıklarımızın ve satın aldıklarımızın takriben güncel değeri;1 Milyar (Eski Parayla 1 Kat Trilyon…) lira” diye konuştu.

RAKİBİNE 425 OY FARK ATTI

2019 yılında kayyum atanan ve 11 Şubat 2024 tarihinde Ali Yücel Spor Salonu’nda 6 bin 191 oyun kullanıldığı Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi seçiminde Yalçın Uzamış 2 bin 813 oy alırken eski başkan Yalçın Bekler rakibine 425 fark atarak 3 bin 238 oyla yeni başkan seçilirken, 125 oyda geçersiz sayıldı.

HERKES SUSTU ÇİFTÇİ KONUŞTU

Yapılan seçim sonucunda 5 yıl aradan sonra tekrar Başkan seçilen Yalçın Bekler, bu seçimde her kesin  sustuğunu çiftçinin konuştuğunu söyledi.

Bu seçimin kaybedeni yok, kazananın Tokat çiftçisi olduğunu ifade eden Başkan Bekler, “Bundan sonra her şey Tokat çiftçisinin menfaatine olacak şekilde çalışacağız” dedi.

ŞİMDİ; SÖZ ve KARAR ÇİFTÇİMİZİN, ÜRETİCİMİZİNDİR. NİYET HAYIR, AKIBET HAYIR…

Niyetimiz Hayır, Akıbetimizde hayır olur inşallah diyen Başkan Bekler, konuşmasını şöyle tamamladı;

“Görev yapmış olduğumuz dönemde size vermiş olduğumuz tüm sözleri yerine getirmenin onurunu yaşıyorum. Kooperatifimize tarihte tekrarına az rastlanır devasa büyüklükte fabrika ve tesisler kazandırdık. Yeni dönem için bu tesisleri kapasitesine uygun olarak çalıştırıp, sizlerin hizmetine sunacak, yeni tesis ve projelerimizi ise yapma gayretinde olacağız.

YAPACAKLARIMIZ…

1- Lisanslı Depolama Tesisleri ve Tarım Marketler;

​*Çamlıbel Bölgesi için 12.000 Ton Kapasiteli Lisanslı Depo ve Tarım Market

​* Turhal Bölgesi için 20.000 Ton Kapasiteli Lisanslı Depo ve Tarım Market,

​* Zile Bölgesi için 30.000 Ton Kapasiteli Lisanslı Depo ve Tarım Market,

​* Almus Bölgesi 10.000 Ton Kapasiteli Lisanslı Depo ve Tarım Market,

​*Ortaklarımızın her türlü tarımsal ürüne kolayca erişebileceği ve satın alabileceği bir sistemi kurmak için Pazar, Niksar, Artova, Yeşilyurt, Sulusaray ve Tokat Satış Mağazalarımızın Tarım Markete dönüştürülerek güçlendirilmesi,

2- Bölgesel Modern Hayvan Borsası ve Hayvan Pazarı,( Et Kombinasına Entregre)

3- Akaryakıt İstasyonu ve Üreticimiz için Düğün Salonu,

4- Üreticimizin ihtiyaçlarını rahatça karşılayabilecekleri Alışveriş Merkezi,

5- Sözleşmeli Üretim (Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan, Mısır, Arpa, Ayçiçeği ve Sebze)

6- Biogaz Üretim Tesisi (2 Mw)

7- Fide Üretim Tesisi (Sera Kurulumu) ​

YAPTIKLARIMIZ YAPACAKLARIMIZIN TEMİNATIDIR.

”Allah’ım gönlümüzde olanı hakkımızda hayırlı eyle, hakkımızda hayırlı olana gönlümüzü razı eyle”

Hak yardımcımız, Hızır yoldaşımız olsun.”

Benzer Haberler

Başa dön tuşu