Çorum'dan Güncel Haberler

ÇORUM BAROSUNDAN ADLİ YIL AÇIKLAMASI: KATILIYORUZ

2 Eylül'de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek olan adli yıl açılış törenini için Barolara davetiye gönderildi.

2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreni için Yargıtay tarafından gönderilen daveti şu an için 41 baronun reddettiği öğrenildi. Sayının artacağı belirtiliyor. Bu sırada Türkiye Barolar Birliği (TBB) ise törene katılacağını açıkladı.

Törene Türkiye Barolar Birliği’nin yanısıra üç baro daha katılacağını açıkladı. Buna göre Elazığ, Çorum ve Rize Baroları külliyedeki törene katılacaklar.

Çorum Barosu Başkanı Av. Kenan Yaşar tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

02.09.2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl Töreni nedeniyle Yargıtay Birinci Başkanı’nca davet edilmiş bulunmaktayız.
İçinde bulunduğumuz dönemde sebepleri her ne olursa olsun; ortada bir yargı sorunu var, savunma sorunu var, dolayısıyla geciken bir adalet sorunu var.

Son yıllarda Hukuk Fakülteleri’nin ve kontenjanlarının artışı dolayısıyla Avukat sayısının her beş yılda katlanarak artışına karşılık mesleki faaliyet alanlarının daraltılması ekonomik olarak da Avukatlık mesleğini yapılamaz hale getirmiştir. Üniversite sınavlarında milyonlarca öğrenci arasından ilk beş-on bine girip Hukuk Fakültesini kazanan gençler avukat olduklarında büro açamadıkları gibi asgari ücretle iş dahi bulamamaktadırlar. Avukat olmalarına rağmen öğrenci gibi ailelerinin katkılarıyla ayakta durmaya çalışmaktadırlar.

Adliyelerdeki iş yoğunluğu ve yığılma yavaş işleyen adalet sistemi gerek yargının gerek avukat mesleğinin ayağındaki pranga haline gelmiştir.

Yargı’nın zayıf düşmesi Yasama ve Yürütme’nin de elini zayıflatır.
Savunma’nın zayıflaması Karar ve İddia makamını da zayıf kılar.
Son açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi sorunlar açısından malumun ilanı olup oradaki çözüm önerilerinin bir an önce uygulamaya geçmesi zorunluluk arz etmektedir.

ADİL YARGILANMA, YARGIYA GÜVEN, SAVUNMANIN GÜÇLENDİRİLMESİ ancak ve ancak herkesin taşın altına elini koyarak, herkesin görüş ve katkıları alınarak mümkün olacaktır.
Anayasa’nın 104. Maddesi, “Cumhurbaşkanı Devletin başıdır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’nin birliğini temsil eder; Anayasa’nın uygulanmasını, Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.” diye belirtmektedir.

Söz konusu Adli Yıl açılışına Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın TBB Başkanımız da katılacak olup Adli Yıl açılış nedeniyle birer konuşma yapacaklardır.

Yargının sorunları ve cebinde çay parası olmayan meslektaşlarımızın sıkıntılarını göz ardı ederek başkaca gerekçeler ileri sürerek kenara çekilmeyi, tavır almayı kendi adıma doğru bulmuyorum.

Bu noktada Çorum Barosu olarak toplantının nerede yapıldığı, kimlerin katılıp-katılmadığı hususlarına bakmaksızın, törende hukuk ve adalet adına tespit ve çözüm önerilerinin yer alacağı ve sonrasında uygulamaya geçeceği; insan hakları, hukuk devleti hususlarında mesafe alma inancı ile 2019-2020 Adli Yıl Törenine katılacağımı saygıyla kamuoyuna sunarım.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu