Çorum'dan Güncel Haberler

İMZALAR ATILDI: 394 PERSONEL ALIMI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLIYOR!

İşkur ve Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. 394 personel alımı için başvurular Pazartesi günü başlıyor...

İŞKUR İl Müdürü Ali ŞAHAN ve İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YILMAZ arasında imzalanan protokol gereğince Toplum Yararına Çalışma Programı(TYP) kapsamında temizlik ve güvenlik görevlisi olarak okullarda görevlendirilecek personel alımı için geri sayım başladı.

Programdan faydalanmak için başvurular 23 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. 9 ay süreyle istihdam edilecek personellerin 350’si çevre düzenlemesi, bakım onarım ve temizlik işlerinde, 44’ü ise güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecek. Programa katılacakların “Liste Yöntemi” ile belirleneceği öğrenildi.

LİSTE YÖNTEMİ NEDİR?

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

  • Kadınlar,
  • 35 yaş üstü bireyler,
  • Engelliler,
  • Eski hükümlüler,
  • Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ yönünde düzenleme yapılmıştır.

2019 yılında yapılan düzenleme ile ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin 1,5 katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde düzenlemeler getirilmiştir.

TYP KAPSAMINDA ÇALIŞANLAR NE KADAR ÜCRET ALACAK?

Haftalık 45 saat çalışma karşılığında aylık olarak Asgari ücret (2.020,90 TL) verilecek ve Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL) karşılanacak.

KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’DEN İKİNCİ KEZ YARARLANILABİLİR Mİ?

TYP’den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.

Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla 24 ay yararlanabilir.

DUYURUNUN TAM METNİ:

Benzer Haberler

Başa dön tuşu