Çorum'dan Güncel Haberler

315 YAYA GEÇİDİNDE 760 POLİS İLE “FARKINDALIK EYLEMİ” DÜZENLENECEK

2018 yılında Karayolları Trafik Kanununda yapılan bir değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirilmişti.

Bununla birlikte İçişleri Bakanlığınca da 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” olarak ilan edilmişti. Bu kapsamda yaya güvenliğini sağlamak üzere “Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek” amacıyla gerçekleştirilen etkinliklere yarın bir yenisi daha eklenecek.

Yayalar tarafından yoğun olarak kullanılan ışıksız yaya geçitlerinde kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırdığımız çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin de yer alacağı bir farkındalık eylemi yapılacağı bildirildi. Etkinlikler yarin saat 13:00 ile 15:00 saatleri arasında yapılacak.

Benzer Haberler

Başa dön tuşu