Tokat Kültür & Sanat Haberleri

BAKAN YARDIMCISININ TOKAT ZİYARETİ TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLER İLE DEVAM EDİYOR

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Vali Dr. Ozan Balcı, tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış tarih ve kültür şehri Tokat’ın tarihi ve kültürel değerlerini gezdiler.
Geziyi Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu birlikte gerçekleştirdiler.
“Hatuniye Camisi Ziyareti”
Tokat’ın tarihi yapılarının ziyaret edildiği gezide Sultan 2. Beyazıt’ın 1484-1485’te annesi Gülbahar Hatun adına yaptırdığı Hatuniye (Meydan) Camisini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı, burada incelemelerde bulundular.
“Garipler Camisi Ziyareti”
Akabinde ilk Türk camilerinden biri olan ve Danişment Ahmet Gazi tarafından yaptırılan Garipler Camisini ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı, tarihi yapı ile ilgili bilgiler aldılar.
“Taşhan Ziyareti”
Yöresel el sanatlarının yaşatıldığı tarihi Taşhan’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı,  1626-1632 yılları arasında inşa edilen ve Osmanlı mimari örneklerinden biri olan tarihi yapıda incelemelerde bulundular.
“Kent Müze Ziyareti”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın tarihine ışık tutan Kent Müzesini ziyaret etti.
Burada Yerel tarihçi Hasan Erdem, Tokat’ın tarihi, kültürü ve sanatının yansıtıldığı müze hakkında detaylı bilgiler verdi.
“Mevlevihane ve Yağıbasan Medrese Ziyareti”
Daha sonra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı, Bey Sokağı’nda bulunan, Sultan III. Ahmet’in veziri Sülün Muslu Paşa tarafından yaptırılan Mevlevihane’yi ve 1151-1152’li yıllarda, Danişmentliler’in yaptırdığı, Anadolu medrese geleneğinin ilk örneği Yağıbasan Medresesi’ni ziyaret ederek bilgiler aldılar.
“Gökmedrese Ziyareti”
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki heyet Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde bulunan ve uzun yıllar müze olarak kullanılan, XIII. yüzyılda (1277 ) Müineddin Pervane Süleyman tarafından yaptırılan, Anadolu Selçuklu mimari ve sanatının en belirgin özelliklerini taşıyan, 2 katlı 2 eyvanlı, ortası açık avlulu ve revaklı plan tipindeki taş, çini ve alçı süslemeler bulunan, Osmanlılar zamanında XVIII. yüzyıla kadar medrese, Bimarhane, daha sonra şifahane ve göçmen barınağı olarak kullanılan Gökmedrese’de incelemelerde bulunarak, bilgiler aldılar.
“Deveciler Hanı Ziyareti”
Döneminin tek kişilik konaklama imkanı sunan en eski şehir hanlarından Tarihi İpek Yolu üzerindeki Deveciler Hanı’nı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın eşsiz bir kültürü yaşatan kadim bir şehir olduğunu kaydettiler.